23_20240305_105924.png
208_20240614_234720.jpg

ŠTEFAN RAJČAN SA STÁVA NOVÝM TRÉNEROM FBK AS TRENČÍN - POVEDIE MUŽSKÉ "ÁČKO"

Trénerský tím FBK AS Trenčín sa rozrastá o jedného z najskúsenejších mládežníckych trénerov pôsobiacich na území Slovenskej republiky. Sme veľmi radi, že náš klub už od nasledujúcej sezóny posilní úspešný a fundovaný 35 ročný reprezentačný tréner, Štefan Rajčan, ktorý pôsobil štrnásť rokov v klube Harvard Partizánske, a to nielen na pozícii mládežníckeho trénera, ale i toho seniorského. "Pištu" sme hneď na úvod požiadali o rozhovor, v ktorom sa dozviete, ako sa tento prestup rodil, resp., ktoré vekové kategórie budú Števovou doménou.

Štefan, skús sa na úvod rozhovoru v krátkosti predstaviť všetkým fanúšikom 

Volám sa Štefan Rajčan, mám 35 rokov a som z Malých Krštenian pri Partizánskom. Vzdelanie mám stredoškolské s maturitou, následne prerušené štúdium na vysokej škole manažmentu v Trenčíne. Čo sa týka florbalu, som držiteľom trénerskej licencie C. 

Od roku 2010 som začal s trénovaním mládeže v materskom klube, kde som vydržal až dodnes. V klube som pôsobil od roku 2017 v celoslovenskom výbere žiačok, neskôr som prešiel do pozície asistenta pri ženách a juniorkách Slovenskej republiky.

Medzi najväčšie úspechy v klube môžem zaradiť napríklad zisk majstrovského titulu v extralige žien či v kategórii mladších žiakov. Samozrejme, okrem toho sme dokázali získať niekoľko medailí v mládežníckych kategóriách a v mužskej zložke sme 3 roky po sebe dokázali postúpiť do play-off.

Dlhé roky si pôsobil v Partizánskom. Čo ťa viedlo k rozhodnutiu zmeniť  "dres" ?

Už dlhšiu dobu sme boli v kontakte s Jurajom Matejkom a preberali sme myšlienku, že raz by sa mohli naše cesty spojiť. Určite dôležitým faktorom môjho prestupu z Partizánskeho bolo moje súkromie a presťahovanie sa do Trenčína. Ďalším faktorom je, že v Partizánskom už nemá chlapčenská zložka tak vysokú početnosť ako dievčenská. Je to malé mesto a chlapcov nám berú nielen futbalisti, ale taktiež hokejisti. Chcel som zostať pri tom mužskom resp. chlapčenskom florbale, posunúť sa trošku vpred. Z týchto dôvodov prišlo rozhodnutie odísť z Partizánskeho po dlhých 14 rokoch.

Otázkou zostáva, prečo si si vybral práve FBK AS Trenčín ? 

S AS mám dlhoročnú spoluprácu aj z hľadiska florbalových Salming campov. Mám dobrý vzťah s trénermi, rodičmi, a pripomína mi to materský klub, ktorý je založený predovšetkým na “rodinnej báze”. Sú tu úžasní ľudia a tento klub mi je k srdcu najbližšie. Som hrdý, že môžem od budúcej sezóny hájiť farby klubu.

Ako vnímaš organizáciu FBK AS Trenčín, no najmä, aké sú tvoje očakávania?

Tu asi netreba moc písať. AS je klub na vysokej úrovni, kde každoročne dosahujú úžasné výsledky s mládežou. Klub sa stal majstrom Slovenska v senioroch, a už aj v junioroch. Tento rok vyhrali azda všetko, čo sa dalo. Poznám tu asi všetkých. Od Jurajovej rodiny až po trénerov mladšej prípravky.

Veľkým prínosom pre klub bol určite príchod a následné predĺženie spolupráce s Paťom Bulkom, s ktorým sa poznáme ešte z dôb, kedy pôsobil v 1. FBC Trenčín. Myšlienka nastaviť spoločne ciele a procesy pre tento klub je veľkým lákadlom, zároveň i zodpovednosťou.

Tréneri tu odvádzajú skvelú prácu, a je vidno, že mládežnícke tímy aj vďaka nim dosahujú rok po roku florbalový vrchol. Mojim cieľom je prispieť k tomu, aby som niečo podobné dokázal i ja, a zanechal tak v klube moje dlhoročné skúsenosti.

Florbalová verejnosť ťa pozná predovšetkým ako trénera mládežníckych zložiek, resp. trénera reprezentácie žien a juniorek so zameraním sa na brankárky. Aká bude tvoja nová klubová pozícia ?

Ja už ani neviem čoho všetkého som bol tréner. Za 14 rokov prešlo cez moje trénerské vedenie veľmi veľa detí. Viedol som spoločne s Dušanom aj ženskú zložku, dokonca som trénoval 3 roky mužské áčko. Pôsobil som v reprezentácii pri trénerovi Jedličkovi, od ktorého som sa naučil dosť veľa. Práve to ma posunulo výrazne vpred.


Možno ma niekto vníma len ako trénera brankárov, no pravdupovediac sa im venujem len počas Salming campu, resp. som pomáhal s touto zložkou v reprezentácii. Je to taká moja záľuba a doslovne ma baví, keď mám čo ponúknuť deťom či seniorom aj v tejto oblasti. Brankársku otázku vnímam ako veľmi zanedbanú. Viac času som však trávil na lavičkách s hráčmi, a za tie roky som prežil krásne emócie, úspechy a aj sklamania.

Mojou novou pozíciou v klube bude trénovanie mužskej kategórie v klube. Stále mám v hlave posilnenie tohto postu o jedného kvalitného "spolu-trénera", ale to ukáže až čas. Po následných sedeniach s predstaviteľmi klubu sme sa zhodli, že by bolo dobre, aby som zostal aj pri mládeži. Budúci rok budem preto viesť aj kategóriu starších žiakov. Cieľom je určite zabezpečiť mládežnícke kategórie tak, aby sa nám nestalo, že v doraste a juniorke bude nejaký početný výpadok. V každej kategórii musíme mať minimálny počet hráčov, aby sme dokázali zabezpečiť ideálny prechod a doplnenie mužskej kategórie.

Čo sa týka mužov, beriem to ako veľkú zodpovednosť a veľký záväzok, no som presvedčený, že aj táto skupina bude fungovať bez problémov. S chalanmi máme dobré vzťahy, čo je cesta k úspechu. Sú tu veľmi šikovní hráči, doplnení skúsenosťami starších.

Aké budú tvoje najbližšie kroky, čo ťa čaká a neminie ? 

Momentálne som odohral posledný súťažný zápas na majstrovstvách Slovenskej republiky. Jún bude ešte v materskom klube, kde ma čaká jeden rozlúčkový turnaj, a potom sa môžem naplno venovať novému pôsobisku. Aktuálne ešte popritom doťahujeme rôzne nastavenia a fungovanie v AS, aby sme mohli bezproblémovo vykročiť do novej sezóny. Verím, že opäť do ďalšej úspešnej sezóny.