23_20240305_105924.png
207_20240613_082329.jpg

Mário OZIMÝ: "Keby bola cena za kolektív roka, obsadili by sme prvé tri miesta"

Veľká časť florbalového Slovenska bola na začiatku súťažnej sezóny 2023/24 milo prekvapená správou, ktorá sa objavila na webe FBK AS Trenčín: "Do nášho klubu prestupuje reprezentant Slovenskej republiky, najlepší strelec FBš Bohemians Praha, Mário Ozimý". O mesiac 19. ročný megatalent Slovenského florbalu, odchovanec Púchovského FBK, kapitán majstrov Slovenska, najproduktívnejší hráč sezóny 2023/24, a fanúšikmi zvolený najlepší hráč Juniorskej extraligy 2023/24, výnimočná osoba so silnými vodcovskými a charakterovými vlastnosťami, Mário OZIMÝ, hodnotí práve ukončenú majstrovskú sezónu juniorov.

Po roku v zahraničí si sa vrátil na Slovensko, a to vo veľkom štýle. Stal si sa majstrom Slovenska, zároveň i najproduktívnejším hráčom celej ligy. Ako preto hodnotíš sezónu ?

Sezóna bola výborná. Vyhrali sme titul, hrali sme ako tím, každý si plnil svoje povinnosti. Môže za to fakt, že sme si na začiatku určili cieľ, o ktorom nikto z nás nepochyboval.Nakoľko máš za sebou i napriek nízkemu veku zahraničné angažmán, majstrovstvá sveta juniorov, dva majstrovské tituly (DOR, JUN) a nespočetne medailí zo zahraničných turnajov, ako by si zhodnotil úroveň Slovenského florbalu ?


Hral som rok v Českej republike, no mám za sebou majstrovstvá sveta a taktiež veľmi veľa zahraničných turnajov, kde som mal možnosť hrať proti najkvalitnejším mládežníckym a neskôr aj mužským tímom sveta. Povedal by som, že Slovensko produkuje veľa nadpriemerných mladých hráčov, no nevie s nimi ďalej pracovať. Ako hráč nevidím do zákulisia a politiky Slovenského florbalu, cítim však, že na Slovensku sa presadzujú záujmy jednotlivcov. Podľa môjho názoru Slovensku chýba častejšia konfrontácia s krajinami ako Lotyšsko, Nórsko, Nemecko, či Dánsko.

Čo sa týka mládeže, klub v ktorom pôsobím je ukážkou "ako na to". Deti sú vedené k budovaniu lásky k športu, nie sú ťažené zbytočnými taktikami, no najmä, sú veľmi atleticky zdatné. Keď som sa bol pozrieť na viacerých mládežníckych majstrovstvách republiky jednotlivých tímov AS Trenčín a videl som hrať naše deti, sám som tomu nemohol uveriť. Mladíci sú veľmi šikovní, rýchli a obratní. Jedným slovom agilní, no najmä, baviaci sa hrou. No a samozrejme neoddeliteľnou súčasťou pokroku Slovenského florbalu sú rodičia, ktorí svoje deti podporujú najviac ako vedia.V družstve juniorov si nazbieral počas sezóny 109 bodov, vďaka čomu si sa stal absolútnym rekordérom, a to i napriek tomu, že si neodohral 5 zápasov. Ako hodnotíš tento svoj počin ?


Každý pred sezónou očakával, že budem zbierať veľa bodov. Som rád, že som splnil to, prečo som prišiel, a pomohol tak svojmu tímu. Veľmi ma teší, že som opäť predčil všetky očakávania.Juniorské družstvo si doslova viedol, nakoľko si sa stal jeho kapitánom, čo nie je bežné, najmä nie, ak to je hneď v prvom roku pôsobenia v novom klube. Ako by si zhodnotil túto svoju pozíciu? Čo pre teba znamenala a ako si sa vysporiadaval s tlakom ?


Chalanov v AS som si obľúbil hneď v prvom momente. Keby bola cena za kolektív roka, obsadili by sme prvé tri miesta
. Už od prvých tréningov v AS cítim, že chalani ma rešpektujú, ja ich taktiež. Viem, že som dozrel na túto rolu, a dozrel som na ňu prirodzene, preto som žiaden tlak vôbec nepociťoval. Je to už neoddeliteľná súčasť mňa, byť zároveň klaun, motivátor, niekedy tak trocha psychopat, pomáhať mojim ľuďom mimo ihriska, a na ihrisku vždy urobiť všetko, aby môj tím vždy vyhral.Ktorý moment v rámci sezóny považuješ za ten najsilnejší a zapamätáš si ho? Či už v pozitívnom alebo negatívnom zmysle ?

Prvý zápas v sezóne proti Snipers Bratislava. Prehrali sme 3:13, ostatné je už história.

Nastal počas sezóny moment, v rámci ktorého by si začal pochybovať ? Či už o sebe alebo svojom tíme ?


Klamal by som, keby poviem, že nie. Pochybnosť je prirodzený podnet z podvedomia. Ja si ho vysvetľujem tak, že mi záleží na tom, čo robím, a bojím sa neúspechu. Všetko je to však o tom, aká ste silná osobnosť a ako sa k tomu postavíte. Preto žiadnemu takémuto podnetu nedávam najmenšiu hodnotu, zvlášť keď viem, že na sebe tvrdo pracujem.V družstve juniorov je niekoľko výrazných osobností. Ako to vyzeralo v kabíne počas roka, najmä v zlých momentoch ?


Rád by som videl náš tím z tretej osoby. Často som premýšľal, ako nás vnímajú naši súperi. Osobne som cítil v tíme pohodovú atmosféru, vždy bolo kopec srandy, v horších momentoch sme sa vždy podržali a spolu vyhrali. Musím povedať, že takúto silnú víťaznú mentalitu, som už dlho nikde nezažil, ak niekde vôbec. Od spoločných zážitkov mimo ihriska, cez naše spoločné tréningy, až po šialené oslavy gólov.

V hlasovaní fanúšikov Slovenského florbalu si obsadil prvú pozíciu, čo znamená, že existuje vysoká pravdepodobnosť, že budeš ašpirovať na celkové víťazstvo v ankete Junior sezóny. Čo to pre teba znamená?


Nebudem klamať, znamená to pre mňa veľa. Každý túži byť najlepší, ja to mám na dosah. Zvlášť keď si spomeniem na cestu, ktorá k tomu viedla, je to pre mňa neuveriteľné.Mnoho fanúšikov zaujíma, či spojíš svoju ďalšiu kariéru s klubom FBK AS Trenčín. Uvažoval si už nad tým ? Aké sú tvoje ďalšie plány ?


Premýšľal som nad tým intenzívne. Po sezóne mi prišli ponuky, ktoré však neboli s ponukou od ASka porovnateľné. Veľmi zavážila pohoda v kabíne, ľudia, ktorí sú v Trenčíne, klubové ciele a vysoká škola, ktorú budem študovať. Rozhodovanie nebolo moc ťažké. Ostávam!

Čo by si chcel odkázať florbalovému svetu na záver ?

Chcel by som poďakovať špeciálne mojim rodičom, dvom starším bratom, rodine, spoluhráčom, trénerskému tímu
na čele s Patrikom Bulkom, sponzorom, mojej jednej vernej fanúšičke a zároveň kamarátke, taktiež všetkým ostatným fanúšikom, kamarátom, ktorí mne a chalanom celú sezónu dodávali chuť a energiu do boja. Jurajovi Matejkovi, ktorý mi pomohol pred sezónou s prestupom. Sezóna je za nami, ďalšia je pred nami. Táto bola pre klub mega-úspešna, no žiť z minulosti sa dá len veľmi krátko. Budúcnosť? Tá príde, ale o všetkom rozhoduje prítomný okamih. Práve preto bude veľmi dôležitá letná príprava. Písať tu o budúcej sezóne nemá význam, pretože tak ako môžeme vypadnúť z ligy, môžeme bojovať o TOP 3. Všetko záleží len na tom, ako si dokážeme vstúpiť do svedomia, a ako budeme na sebe pracovať každý deň, postupne a spoločne. Krásne časy pred nami. Poďme AS!

----------------------

Rýchla DESINA

1. Najlepší hráč kategórie do ktorej patríš - OZIMÝ

2. Najtvrdší hráč kategórie do ktorej patríš - SURMA

3. Hráč, proti ktorému hráš najmenej rád - DOŠA

4. Tím, proti ktorému hrávaš najradšej- 1. FBC Trenčín

5. Tím, proti ktorému hrávaš najmenej rád - NEMÁM

6. Člen ASTN, ktorý má vždy dobrú náladu - KOLLÁR

7. Člen ASTN, ktorý je tvojou spriaznenou dušou - BEDNÁR

8. Člen ASTN, ktorý je pre teba vzorom - P. BULKO

9. Ak by si mal byť 7 dní v miestnosti s niekým z AS, kto by to bol - STRIEŽENEC

10. Ak by si mal byť 7 dní v miestnosti s niekým z AS, kto by to určite nebol - ONDRÁŠIK + Š. ORAVEC