23_20240305_105924.png
6_20240306_120233.jpg

Juraj Matejka hodnotí neúspešnú mužskú sezónu: „Chýbal nám nehrajúci tréner na lavičke, sme asi posledné extraligové družstvo, bez originál trénera.“

Nestarnúca legenda, kapitán a zároveň hrajúci tréner – To všetko stelesňuje v extraligovom mužskom tíme Juraj Matejka. Pred začiatkom sezóny mal on a určite aj celý tím úplne iné predstavy o umiestnení v tabuľke. Do predposledného zápasu musel tím hrať dokonca o záchranu pred účasťou v play-down, ktorú ale nakoniec s prehľadom zvládol. Spýtali sme sa Juraja, ako hodnotí celý priebeh sezóny.

Juri, ako hodnotíš túto sezónu?

Sezónu samozrejme nemôžeme hodnotiť inak, ako neúspešnú. Nepodaril sa nám jeden zo základných cieľov a to prebojovať sa do play-off.

Posledný zápas sezóny sme odohrali rovnako proti Lidu ako aj minulý rok. Výsledok 10:7 bol pomerne tesný, pritom zostava bola len na dve päťky, ako hodnotíš tento zápas?

V tomto zápase už nikomu o nič nešlo. Hrali nám súčasne juniori play off, tak sme ich samozrejme poslali tam, to bolo jednoznačne dôležitejšie. Na zápas sme vycestovali opäť iba v desiatich hráčoch. Začiatok bol pre nás veľmi zlý, vyzeralo to na riadny debakel. V polovičke sa nám ešte zranil hráč, takže od polovice sme dohrávali v 9 hráčoch. Tretia tretina nám aj napriek tomu vyšla a podarilo sa nám zápas aspoň trochu zdramatizovať. Vyhrali sme ju 4:1.

Aký bol priebeh sezóny zo športového či výsledkového hľadiska?

Táto sezóna bola pre nás začarovaná a myslím, že som ešte podobnú sezónu nikdy nehral. Čo sa týka hry a herného prejavu, tam bolo množstvo pozitív. Myslím si, že herný prejav nezodpovedá deviatemu miestu. Dokázali sme odohrať vyrovnané partie so všetkými papierovými favoritmi. Výsledky však dopadli pre nás nie moc šťastne. Prehrali sme 13 zápasov a z toho 10 o jeden gól, alebo o dva s tým, že sme ho dostávali do prázdnej brány. Pritom väčšinu týchto zápasov sme ešte 5 minút pred koncom zápasu vyhrávali.

Ktoré zápasy boli pre teba v sezóne nezabudnuteľné?

Z negatívneho pohľadu to bol určite prvý zápas s Detvou, kde sme nehrali vôbec dobre a nič sa nám nedarilo. Z pozitívneho pohľadu zase druhý zápas v Prešove. Na veľmi dôležitý zápas sme kvôli viacerým ospravedlnenkám vycestovali iba 10 hráči do poľa a dvaja brankári. Aj napriek tomu sa nám ho podarilo vyhrať, keď sme dali víťazný gól 10 sekúnd pred koncom.

Náš tím je jeden z najmladších v lige a máme veľa juniorov. Aké je to skĺbiť mužskú a juniorskú extraligu?

Náš tím je naozaj veľmi mladý. Bez juniorov neposkladáme ani dve formácie. Na jednej strane je super, že máme veľmi šikovných juniorov, ktorí už bez problémov zvládajú zahrať mužskú extraligu. Na strane druhej je to samozrejme o to náročnejšie skĺbiť dokopy. Snažili sme sa, aby sme mladých hráčov čo najmenej preťažovali, aj keď niekedy to bohužiaľ nešlo. Hrať dve súťaže pre mladých hráčov je dvojsečná zbraň. Mladíci sa veľmi rýchlo zlepšujú, ale keď je toho veľa, môže dôjsť k zraneniam, alebo jednoducho ku koncu sezóny už nezvládajú to čo na začiatku, alebo v strede sezóny.

Ak by si sa mohol vrátiť na začiatok sezóny ešte raz, zmenil by si niečo?

Toto je ťažká otázka. Myslím si, že maličkú chybu sme spravili v príprave, že sme si dali dlhý oddych od florbaliek. Letná príprava bola v poriadku, ale doteraz vždy sme chodievali aj počas letnej prípravy, aspoň raz si zahrať florbal, len tak pre zábavu. Toto leto sme to tak nespravili a podľa mňa sa to trochu odzrkadlilo na začiatku sezóny.

Inak by som asi nič zásadné nemenil. Mám presnú predstavu, prečo sme skončili na koniec na deviatom mieste. Chýbal nám nehrajúci tréner na lavičke. Sme asi posledné extraligové družstvo, bez originál trénera. Som presvedčený o tom, že tie tesné zápasy a výsledky, by sme s trénerom zvládli lepšie. Vieme o tom dlhodobo, ale doteraz sa nám nepodarilo nájsť trénera pre mužov. Ďalšia sezóna by však mala byť už s plnohodnotným trénerom.

Na takéto otázky je asi skoro, no sú už nejaké plány do novej sezóny?

Samozrejme v hlavách už máme nové plány, ale je ešte skoro o nich hovoriť. Teraz bude v prvom rade veľmi dôležité udržať družstvo čo najviac po kope do ďalšej sezóny.

Som o tom presvedčený, že ďalšia sezóna bude vynikajúca a už teraz sa na ňu teším.

Koho tipuješ na víťaza mužskej extraligy?

Liga je tento rok veľmi vyrovnaná, takže to bude ťažké tipovať. Myslím si, že to bude niekto z trojice Grasshopers, Florko, Lido. Ale samozrejme môže to vyhrať ktokoľvek, presvedčili sme sa o tom počas sezóny, že môže vyhrať prakticky každý s každým.

Ako je to s tvojimi ambíciami do ďalšej sezóny?

Počas sezóny som si už povedal, že ak nezoženieme trénera, tak do ďalšej sezóny už budem asi iba na lavičke. Tentokrát to už vyzerá tak, že sa nám podarí získať nového trénera k mužom. Takže uvidíme, vyskúšam sa pripraviť čo najlepšie a možno ešte jednu sezónu potiahnem ? Chuť hrať stále mám, ale ten vek už jednoducho cítiť.

Juri ďakujeme ti za rozhovor a prajeme veľa úspechov v pokračovaní tvojej bohatej kariéry. Zároveň ďakujeme aj všetkým fanúšikom za priazeň a  ďalšiu sezónu sľubujeme oveľa lepšie výsledky. :)