23_20240305_105924.png
213_20240630_110706.jpg

ZÁVEREČNÉ SLOVO JURAJA MATEJKU

Sezóna snov, ako sme už niekoľkokrát nazvali ročník 2023/2024 zakončujeme rozhovorom s prezidentom klubu, Jurajom Matejkom, ktorý aktuálne okrem riadenia klubu zastáva i funkciou hráča resp. trénera. Prečítajte si veľmi obsiahly, no zároveň mimoriadne zaujímavý príbeh o tom, akú sezónu má klub AS Trenčín za sebou!

Sezóna 2023/2024 je za nami. Pre FBK AS Trenčín išlo naozaj o výnimočnú sezónu, nakoľko sa mládežníckym družstvám podarilo vyhrať takmer všetko. Otázka je teda jednoduchá. Ako vnímaš túto sezónu odstupom času ?

Myslím, že sa nám podarilo niečo, čo sa bude len ťažko napodobňovať. Toto sa v mládeži nepodarilo ešte žiadnemu klubu na Slovensku. Aj s odstupom času to hodnotím ako niečo fantastické, ale zároveň nás to zaväzuje do ďalších sezón, v žiadnom prípade nepoľaviť.

  Mnohí sa pýtajú, čo stálo za takýmto úspechom. Prezradíš nám to?

  Je za tým veľa faktorov, ktoré v správny čas zapadli do seba a jednoducho nám všetko fungovalo. Výborné tréningové podmienky, skúsené trénerské a realizačné tímy v dostatočnom počte na tréningoch, šikovné deti a fantastickí rodičia. To všetko nám spolu fungovalo na výbornú.

   Pred sezónou si mal ako prezident klubu určite i ciele - či už konkrétnejšie alebo abstraktnejšie. Čo sa teda podarilo, naopak, čo nie?

   Samozrejme pri mužoch nám to nevyšlo. Chceli sme sa dostať do playoff a tam sa pobiť o čo najlepší výsledok. To nám však o kúsok ušlo. Paradoxne nám to ale zase pomohlo pri junioroch, ktorí sa mohli plne sústrediť na juniorskú súťaž a nepreťažovali sme ich mužskými zápasmi. Mládež nám tie ciele a očakávania kompletne predčila.

    Kde vidíš priestor na zlepšovanie sa, resp. čo by prospelo z tvojho pohľadu klubu do budúcnosti ?

    Vždy je priestor na zlepšovanie a našou úlohou teraz bude pracovať ešte lepšie a tvrdšie. Z pohľadu hry vidím dlhodobo priestor na zlepšovanie v práci s brankármi. Aj keď v menších kategóriách to vďaka nášmu trénerovi Mišovi Peřinovi bolo o 100% lepšie, stále musíme zamakať na koncepčnej práci vo všetkých kategóriách na tomto poste.

    Veľmi dôležité bude zosúladiť trénerov naprieč jednotlivými vekovými úrovňami a nastaviť tréningový proces tak, aby to pekne nadväzovalo od najmenšej až po najvyššiu kategóriu. Z pohľadu fungovania klubu je pred nami ešte dlhá cesta, aby sme sa dostali tam kam chceme, ale aj na tom postupne pracujeme a každým rokom je to lepšie a lepšie.

    Nakoľko sa stále venujeme iba mládeži, skúsme sa obhliadnuť i za mužmi. Ako by si zhodnotil sezónu mužov ?

    Výsledkovo ju hodnotím zle, lebo sme nesplnili základný ciel dostať sa do playoff. Čo sa týka samotnej hry to až tak zlé nebolo, chýbalo nám trochu športového šťastia. Dokázali sme držať krok s tabuľkovo najlepšími družstvami. Väčšinou nám nevyšli začiatky zápasov a museli sme veľakrát doťahovať nepriaznivý stav. Musíme si na to dať do budúcna pozor a sústrediť sa celý zápas.

     Je možné dosahovať mimoriadne výsledky na oboch frontoch? Ako na úrovni mužov, tak i mládeže ?

     Určite áno. Je to veľmi náročné, ale možné to je. Koncepčnou prácou celého klubu sa to dá dokázať a samozrejme sa chceme o to pokúsiť. Chce to ale čas, nejde to spraviť zo sezóny na sezónu. Tí hráči musia vyrásť, od tých najmenších šampiónov. Každý rok treba udržať a zlepšovať ich výkonnosť a zároveň sa pokúsiť o to s ďalšími novými deťmi, ktoré prichádzajú. Po tejto sezóne môžem povedať, že v mládeži je to super a musíme to dostať aj k mužskej kategórii.

      Sám trénuješ najmenšie vekové kategórie, ktoré získali dva tituly vicemajstra. Stále ťa táto práca napĺňa ?

      Áno, mňa naozaj baví trénovať tých najmenších. Zo všetkého sa tešia - je tam vidieť veľkú radosť z úplných maličkostí a to sa mi páči. Zároveň na nich vidieť, ako sa z tréningu na tréning zlepšujú. Ten nárast výkonnosti je tu asi najväčší a je veľmi potrebné, aby boli ich návyky absolútne správne. Zbavovať sa zlozvykov je mnohonásobne zložitejšie.

       V čom bola tvoja "trénerská" sezóna iná než tie predošlé ?

       Tento rok sme mali v mojej kategórii najmenších prípravkárov zatiaľ najviac detí. Bolo tam oproti predchádzajúcemu roku viac detí, ktoré už u nás trénovali minimálne jednu sezónu a teda išlo už o pokročilejších prípravkárov. Museli sme si ich rozdeľovať do viacerých skupín, aby bol tréning zaujímavý, ako pre nových florbalistov, tak aj pre tých pokročilejších. Veľká vďaka patrím mojim kolegom z prípravky Martinovi Kubínovi a Ferovi Nováčkovi, vďaka ktorým to bolo možné. Zmena oproti minulým rokom bola najmä v organizovaní tréningov, ale inak neboli nejaké výraznejšie zmeny.

        Aké sú ciele klubu do ďalšej sezóny ?

        Pri mužskej kategórii je to jasné, a to postup do playoff. Smelší cieľ je začínať playoff na domácej palubovke, to znamená umiestnenie do štvrtého miesta po základnej časti. V mládežníckych kategóriách tie ciele nie sú úplne o umiestnení. Je to hlavne o výkonnostnom posune hráčov, aby stále zlepšovali svoje florbalové zručnosti. Sme si vedomí, že napodobniť sezónu, ako bola táto, bude veľmi náročné a v žiadnom prípade si to nedávame za cieľ. Chceme sa stále florbalovo zlepšovať a konečné umiestnenie je len čerešničkou na torte.

         Aké sú tvoje plány na leto ?

         Hlavne si čo najviac oddýchnuť a načerpať silu do ďalšej sezóny. Každým rokom stále rastieme viac a viac, a o to je to potom náročnejšie. Takže oddych bude základ.

          Vieme, že do klubu prišiel nový tréner, ktorý sa bude venovať nielen starším žiakom, ale i mužom. Je preto šanca, že ťa ešte uvidíme na palubovkách ?

          Áno, cez sezónu som si už vnútorne hovoril, že ak sa nám nepodarí získať trénera, presuniem sa do trénerskej pozície. Ešte stále máme vekovo málo hráčov v kategórii mužov, tak ak sa mi podarí fyzicky dobre pripraviť, sezónu by som chcel absolvovať ako hráč.

           Na záver už len jedna otázka. Ktorý moment sezóny je pre teba nezabudnuteľný ?

           Nedá sa mi vyzdvihnúť len jeden, bolo ich túto sezónu veľké množstvo. Sledovať úspechy mládežníckych kategórii bola naozaj nádhera. Každá kategória vo mne zanechala nezabudnuteľnú emóciu.