23_20240305_105924.png
212_20240628_102054.jpg

Tréner Lukáš Oravec hodnotí majstrovskú sezónu mladších žiakov

Mladší žiaci zaknihovali v ešte stále aktuálnej sezóne obrovský úspech. Zisk titulu majstra Slovenska skrýva v sebe samostatný príbeh, ktorý nám aspoň čiastočne priblíži hlavný tréner, Lukáš ORAVEC, ktorý si okrem trénerských povinností počas sezóny stíhal plniť i tie hráčske.

Ako tréner si zažil mimoriadne úspešnú sezónu. Ako by si ju zhodnotil globálne?

Jednoducho, famózna a neuveriteľná. Nikdy som nezažil podobný pocit. Majstrovský titul je len čerešnička na torte. Nie je to však len o tom. To všetko, čo za tým stálo, má pre mňa úplne odlišnú hodnotu. Prežil som s “mlaďochmi” obrovskú jazdu zábavy, radosti i florbalového posunu. Pre klub je to najúspešnejšia sezóna v histórií, no mňa skôr teší fakt, že ak sa bude s hráčmi takto pracovať naďalej, budú pripravení hrať veľký mužský florbal v zahraničí, resp. v reprezentácií. 


Trénoval si deti i v susednom Česku. Vieš nám popísať hlavné rozdiely medzi našimi krajinami z pohľadu trénovania?

V Česku som mal dokopy štyri kategórie. Mladšiu prípravku, elévov (staršia prípravka), mladších žiakov a mladšie žiačky. Taktiež, som vypomáhal Martinovi Czeczinkarovi viesť individuálne hráčske tréningy. Veľký rozdiel vnímam hlavne v prijímaní individuálnej kritiky na hráčsku adresu od trénera. Prakticky, keď sa objavila chyba, tréner ju spomenul, kľudne so zvýšeným hlasom, hráč ju prijal s úsmevom a ešte aj poďakoval. Na Slovensku mi to miestami príde, že hráči sa radi odúvajú a neznesú kritiku, ktorá im môže byť nápomocná.

Vráťme sa k sezóne v FBK AS Trenčín. Čo si počas nej považoval v rámci tréningového procesu za najdôležitejšie?

Pracovali sme samozrejme častejšie na florbalovej časti ale nezabúdali sme ani na kondičnú a všeobecnú pohybovú prípravu, ktorá je v kategórii mladších žiakov neoddeliteľnou súčasťou. Od začiatku sme s trénermi videli, že treba veľmi popracovať na individuálnej hráčskej činnosti, hlavne technike. Potrebovali sme tomu dodať menší “šmrnc” v podobe rýchlosti, pretože zo začiatku bola naša hra veľmi pomalá. Hráčov sme ale nijak nezaťažovali takticky. Založili sme to na hráčskej kreativite. Ukázané boli len tie najjednoduchšie možné riešenia situácii, ktoré boli postupom času zautomatizované.

Čo považuješ za hlavný kľúč Vášho úspechu? 

Akceptovanie stanovenej cesty a dôvera. Samozrejme, neobišlo by sa to bez skvelých trénerov v podobe Patrika Zverbíka a Tima Bielika. Dodržiavanie nastavených pravidiel a nehľadanie spôsobov ako sa vyhovoriť, práve naopak, hľadanie možností ako daný problém vyriešiť. Na koniec musím spomenúť našich “pekelných” fanúšikov, ktorí boli naozaj počuť.


Nakoľko si okrem trénera i aktívnym hráčom, ako by si zhodnotil túto časť sezóny?

Hráčsku sezónu hodnotím ako na hojdačke. Dobre výkony striedali zlé a moja mentalita nebola zrovna tou najstabilnejšou. Každopádne som si ju veľmi užil, či už mužskú alebo juniorskú. Zisk titulu je samozrejme úžasný pocit, ale myslím, že veľa z nás si ju zapamätá primárne kvôli partii, ktorá sa v juniorskej kabíne vytvorila.

Dá sa porovnať zisk medaile v Česku (bronz v CE Lige) a zisk medaile u nás?

Pre mňa osobne sa to porovnať nedá. Za každým úspechom sa vždy píše iný príbeh. Nikdy nie sú totožné, vždy sa niečím líšia. Zisk medaile v Česku je pre mňa veľmi veľká životná a florbalová kapitola - nemôžem ich porovnať. Stojí za tým viacero faktorov, najväčší je asi to, že som ako šestnásť ročný išiel preč od rodiny, prakticky len za florbalom. Musel som sa naučiť postarať sám o seba a zároveň na diaľku študovať strednú školu. O to má medaila v ČR, zapísaný predsa len trošku iný príbeh. 

 Aký je tvoj nasledujúci program? Čomu sa chceš venovať a aká bude tvoja hráčska/trénerská budúcnosť?

Všetko teraz závisí na vysokej škole. Nie som ešte úplne rozhodnutý a dokonca ešte stále čakám na rozhodnutia. Ak mi to okolnosti povolia, tak by som rád pokračoval v ASku, ako hráč a aj ako tréner. Teraz je to ale ešte v oblakoch.


Slovo na záver ? 

Úspech je len dočasný, spomienky vám ale zostanú do konca života. Existuje samozrejme aj kombinácia oboch, ktorá sa odvíja od vášho prístupu. Zodpovedné pristúpenie k veci, sebareflexia a vzájomný rešpekt sú v kolektívnom športe nutné. Musí Vás to ale baviť, bez toho ťažko.

---------------

Rýchla DESINA

1. Najlepší hráč kategórie do ktorej patríš - OZIMÝ

2. Najtvrdší hráč kategórie do ktorej patríš - SURMA

3. Hráč, proti ktorému hráš najmenej rád - nikto

4. Tím, proti ktorému hrávaš najradšej- 1. FBC TRENČÍN

5. Tím, proti ktorému hrávaš najmenej rád - ATU KOŠICE

6. Člen ASTN, ktorý má vždy dobrú náladu - TOMÍK

7. Člen ASTN, ktorý je tvojou spriaznenou dušou - ZVERBÍK

8. Člen ASTN, ktorý je pre teba vzorom - BULKO P.

9. Ak by si mal byť 7 dní v miestnosti s niekým z AS, kto by to bol -ZVERBÍKBIELIK

10. Ak by si mal byť 7 dní v miestnosti s niekým z AS, kto by to určite nebol - ŽUFFA