23_20240305_105924.png
206_20240611_234942.jpg

Lucas MARUŠKANIČ: "florbal v AS je miesto kde všetci žijeme v jednom tele a všetko spolu prekonávame"

Mladý univerzál FBK AS Trenčín, sedemnásťročný Lucas MARUŠKANIČ zažil sezónu ako z rozprávky. Okrem zisku titulu v juniorskej extralige sa podieľal nemalým dielom i na zisku toho dorasteneckého. Študent výberového športového gymnázia, vždy usmiaty a pozitívne naladený kapitán dorastencov "MARU" pre web nášho klubu zhodnotil práve sa končiacu súťažnú sezónu.

Lucas, počas sezóny sa Ti podarilo vyhrať majstrovský titul v kategória "dorastenci". Bola táto cesta náročná? Čo ju sprevádzalo?

Táto cesta sa inak ako výnimočná pomenovať nedá. Bola to cesta na ktorej sme si spoločne prechádzali rôznymi prekážkami. Z rôznych dôvodov sme ako tréningová skupina nemohli trénovať dostatočne veľakrát, no sezónu sprevádzal ten najlepší kolektív, a vďaka pripravenosti na každú hernú situáciu sme si zobrali konečne to, čo nám patrí.


Tréningová kategória dorastencov bola počas sezóny súčasťou tej juniorskej. Ako sa to odzrkadlilo na Vašom fungovaní a snáď i výkonoch?

Ako som už spomínal, bola to najťažšia prekážka, ktorá nám stála v ceste, ale pravda je, že od začiatku som veril v našu kvalitu a mohli sme počas majstrovstiev Slovenska vidieť zlepšovanie výkonov od zápasu k zápasu. Spoločne sme to zvládli ako tím.

V minulej sezóne si absolvoval náročnú operáciu dvojitej fraktúry ihlice. Dlho nebolo jasné, či sa Ti ešte podarí vrátiť na ihrisko, no nakoniec to vyšlo. Ako hodnotíš odstupom času toto obdobie? Veril si, že to jednoducho "dáš" ? 

Toto obdobie hodnotím možno na počudovanie celkovo pozitívne. Do života mi to dalo mnoho a ukázalo mi to ľudí, ktorým na mne záležalo. Ohľadom môjho návratu som zo začiatku veľmi ťažko pochyboval, ale dostával som obrovskú podporu z každej strany. Bolo to veľmi bolestivé, ale keď niečo robíte zo srdca a napĺňa vás to, tak nie je iného riešenia ako sa zakusnúť a bojovať.

V tejto sezóne si pôsobil ako kapitán v kategórii dorastencov. Bola to pre teba náročná pozícia, alebo si si ju naopak užíval?

Túto pozíciu som si veľmi užíval vďaka tomu, že som mal okolo seba hráčov za ktorých by som na ihrisku nechal všetko. Samozrejme, ako na kapitána je na Vás vždy najväčší nápor, ale myslím si, že sme nič nepodcenili a dosiahli sme všetky ciele ktoré sme chceli vždy dosiahnuť.

Ktorý moment sezóny si zapamätáš do konca svojho života ?

Momenty sezóny ktoré si zapamätám sú asi pocity po víťazstve. Či už to bol zisk juniorského alebo dorasteneckého titulu. Na túto celú sezónu budem spomínať do konca života, či už na tie najťažšie chvíle, alebo naopak, na tie výborné.

Vyhral si dva tituly - dorastenecký i juniorský. Ak by si mal zhodnotiť v čom boli iné, čo by si napísal?

Každý jeden je výnimočný a za mňa sa nedajú porovnať. Začnem asi tým juniorským. Musím povedať, že ako jeden z mladších hráčov som si užíval každý jeden moment na ploche, a učil sa od starších a skúsenejších. No a ten dorastenecký je pre mňa emočne neopísateľným, keďže to boli moje prvé majstrovstvá. Keby sa pýtate prečo, tak to bolo tým, že sa mi vždy privodilo zranenie tesne pred turnajom alebo hneď v prvých minútach zápasu na turnaji. Ten moment, keď som spoločne s chalanmi zdvihol pohár nad hlavu bol úžasný a neopísateľný.

Čo alebo kto je tvojou motiváciou ?

Mojou motiváciou boli vždy moji najbližší, ktorí chodili na každý jeden zápas. Je skvelé sa po tejto celej sezóne pozrieť zmieneným osobám do očí a spoločne si povedať “zvládli sme to”. Samozrejme, je to aj jedna veľká rodina ASTN. Tam bojuje každý za každého navzájom. 

Čo by si povedal "florbalovému svetu" na záver ? 

Keďže som taká povaha, tak mi nedá tu nespomenúť nasledovné: "Nezabúdajte, že florbal nie je iba obyčajný šport, je to niečo ako zmysel života, bez ktorého nemožno žiť. Miesto, kde sa môžeš cítiť sám sebou a byť neuveriteľne pokojný. Každý máme niečo, čo v živote nie je ľahké, ale florbal v AS je miesto, kde všetci žijeme v jednom tele a všetko spolu prekonávame, pomáhame si, a podržíme sa v najťažších chvíľach. Možno to bude znieť trošku "slabošsky", no opak je pravdou. Toto je niečo, čo je nenahraditeľne dôležité."

Rýchla DESINA

1. Najlepší hráč kategórie do ktorej patríš - Matúš Tvrdoň

2. Najtvrdší hráč kategórie do ktorej patríš - Andrej Mikolka

3. Hráč, proti ktorému hráš najmenej rád - Matej Marioth

4. Tím, proti ktorému hrávaš najradšej- FBC Trenčín akadémia

5. Tím, proti ktorému hrávaš najmenej rád - Grasshoppers Žilina

6. Člen ASTN, ktorý má vždy dobrú náladu - Karol Tomík

7. Člen ASTN, ktorý je tvojou spriaznenou dušou - Matúš Malík

8. Člen ASTN, ktorý je pre teba vzorom - Patrik Bulko

9. Ak by si mal byť 7 dní v miestnosti s niekým z AS, kto by to bol - Matúš Malík

10. Ak by si mal byť 7 dní v miestnosti s niekým z AS, kto by to určite nebol - Šimon Dobiáš


---------------------------------------------------------------------------

Zdroj foto: SZFB Facebook, 1. FBC Trenčín - foto z MSR U17, Osobný archív ASTN, Rastislav DO