23_20240305_105924.png
205_20240610_233617.jpg

Juraj MATEJKA: "Máme skvelých podporujúcich rodičov a jednoducho celá chémia klubu je momentálne fantastická"

Súťažná sezóna nášho klubu je nadobro za nami. Paradoxne, uzatvárala ju naša najmladšia súťažná kategória, mladší prípravkári, ktorí hrdo počas sezóny niesli pomenovanie po neúnavných a pracovitých "mravčekoch". Aká bola sezóna, no najmä jej vyvrcholenie nám priblíži hlavný tréner, Juraj Matejka.

Juraj, počas víkendu sa Vám podarilo získať strieborné medaily na záverečnom turnaji mládeže v kategórii mladšia prípravka. Ako by si zhodnotil celý priebeh turnaja ?

Priebeh turnaja hodnotím samozrejme veľmi pozitívne. Čo sa týka priebehu našej hry, rozhodli sme sa, ako každý rok, prihlásiť dve družstvá. Družstvo bielych bolo zložené z mladších hráčov a prioritou bolo hlavne zbierať skúsenosti, ktoré deti určite využijú budúci rok. Družstvo červených bolo zložené z detí, ktoré hrajú florbal už dlhšie a ich úlohou bolo zabojovať o čo najlepšie umiestnenie. 

Som veľmi rád, že zápasy boli naozaj náročné a deti si siahli na dno svojich síl. Už skupinové zápasy boli veľmi vyrovnané. Skupinu sa nám podarilo vyhrať. Kľúčový zápas prišiel v štvrťfinále proti nášmu mestskému rivalovi. FBC sme dokázali zdolať a postúpiť do najlepšej štvorky. Myslím, že od tohto momentu prišlo väčšie uvoľnenie, ktoré bolo cítiť aj na hre. Čakal nás zápas o postup do finále. Chalani ho odohrali úplne skvelo. Veľa strieľali, boli efektívni a vychádzalo nám úplne všetko tak, ako sme si povedali pred zápasom. Každý zodpovedne bránil a naše protiútoky boli smrteľné. Vo finále sme vedeli, že nás čaká jednoznačne najsilnejší súper. Ušla nám prvá tretina, ktorú sme prehrali myslím 5:0. Potom sme sa dokázali otriasť a súpera sme postupne dostávali pod tlak. Nastrelili sme pár tyčiek a chýbalo nám trochu viac šťastia. Koniec zápasu patril nám, poslednú tretinu sme vyhrali 5:0, ale už sa nám nepodarilo doviesť zápas aspoň do predĺženia. Zápas to bol naozaj krásny, a na túto kategóriu podľa mňa aj veľmi výnimočný. Ďakujeme súperovi za kvalitné a veľmi férové finále.


Práca s deťmi musí byť veľmi náročná, najmä pre klub AS Trenčín, ktorý reprezentujú na záverečných turnajoch dve družstvá. Ako sa to dalo všetko zvládnuť a skĺbiť ?

Mať dve družstvá v turnaji a ešte ho aj organizovať je naozaj veľmi náročné. Nebolo by to možné bez skvelých ľudí, ktorí presne vedia, čo majú robiť. Všetku tú vynaloženú energiu nám ale deti dávajú späť v podobe ich radosti, či už zo zápasu, každého streleného gólu, alebo výhry. Na dve družstvá sme mali štyroch trénerov. Rozpis turnaja nám umožnil, aby sme všetci štyria tréneri mohli absolvovať všetky zápasy bielych aj červených. Vzájomne sme si pomáhali, doplňovali sa a každý z trénerov sa snažil deti čo najlepšie viesť.

Ako vnímajú deti resp. ich rodičia takýto mimoriadny úspech? Je to iné než v starších kategóriách ?

Myslím si, že je to veľmi podobné, akurát malé deti určite viac prejavujú emócie. Plač a radosť sa striedajú veľmi rýchlo a je potrebné s tým pracovať hlavne počas zápasu. Čo sa týka rodičov, myslím si, že každý rodič je veľmi pyšný na svoje dieťa keď dosiahne takýto úspech, asi bez rozdielu veku.

Ktorý moment zo záverečného turnaja zostane v tvojej pamäti najdlhšie ?

Určite ich bolo viac, nevedel by som vypichnúť len jeden. Už hneď prvý zápas s družstvom červených sa nám podarilo za veľmi nepriaznivého stavu otočiť a vyhrať, určite bol pre mňa veľmi krásny pocit, keď biele družstvo vyhralo svoj prvý zápas na turnaji. Tam bola radosť, akoby vyhrali celé majstrovstvá. Skvelý postup cez štvrťfinále, semifinále a aj finále. Vynikajúce boli aj oslavy so šampanským. Ja som si naozaj veľmi užil celé majstrovstvá.

Hodnotenie sezóny z pohľadu teba ako prezidenta klubu resp. trénera prípraviek príde na konci mesiaca. Čo však hodnotíš ako to najdôležitejšie v tejto sezóne z pohľadu fungovania klubu ?

Je to opäť viacero vecí. Podarilo sa nám toho naozaj veľmi veľa. Je to ťažké aj vymenovať, aby som na niečo nezabudol. Zastabilizovali sme trénerské tímy, hráčske kategórie, máme skvelých podporujúcich rodičov a jednoducho celá chémia klubu je momentálne fantastická. Je to samozrejme zásluha úplne všetkých zainteresovaných ľudí v našej florbalovej rodine AS Trenčín. Všetkým veľmi ďakujem.